Θεματική Ενότητα
Ακαδημαϊκού Έτους 2016-2017

Ζητήματα Πολιτιστικής Διαχείρισης και Αρχαιολογίας, Γυναικείες Σπουδές, Αστροφυσική, Μουσική, Φιλοσοφία-Ψυχανάλυση και το θέατρο.

Ώρες μαθημάτων 18:00 έως 20:00
Στην ισόγεια αίθουσα Πολιτισμού (Στέκι) επί της οδού Παγκάλου και Κίμωνος 11 (πλησίον Ναού Αγίου Γεωργίου)

Διδάσκοντες και ενότητες διαλέξεων κάθε Τετάρτη:

1ο Κύκλος: Ζητήματα Πολιτιστικής Διαχείρισης και Αρχαιολογίας

  1. Νοέμβριος 2/ Άννα Μαυρολέων: «Αρχαίοι πολιτισμοί και σύγχρονοι τουριστικοί προορισμοί. Θρησκευτικός Τουρισμός – Ελευσίνα«
  2. Νοέμβριος 9/ Ευαγγελία Διαμαντοπούλου:  «Κι αυτός ο ξένος ήταν ο πιο δικός μας: η έννοια του “ξένου” στην τέχνη»
  3. Νοέμβριος 16/ Πόπη Παπαγγελή:  «Ελευσίνα : Από την Αρχαιότητα στη Βιομηχανική εποχή».
  4. Νοέμβριος 23/ Αργυρώ Μποζώνη: Ανοιχτή συζήτηση με θέμα: Τι πολιτισμό θέλουμε σε αυτή την πόλη;»
  5. Νοέμβριος 30/ Γεράσιμος Θωμάς:  «Αρχαία Ελευσίνα : Τέχνη & Αρχιτεκτονική»
  6. Δεκέμβριος 7/ Μαθιουδάκης Νίκος: «Ιστορική μνήμη ως τεκμήριο πολιτισμού στον Καζαντζάκη-2017: 60 χρόνια από τον θάνατο του»
  7. Δεκέμβριος 14/ Μαρία Γκικάκη: «Κομμώσεις στον λίθο – Ελευσίνιες καρυάτιδες, Δήμητρα, Κόρη, Τριπτόλεμος».
  8. Δεκέμβριος 21/ Α’ στρογγυλό τραπέζι Ζητήματα Πολιτιστικής Διαχείρισης και Αρχαιολογίας  

2ος Κύκλος: Γυναικείες Σπουδές

  1. Ιανουάριος 11/ Άννα Ευφροσύνη Μιχοπούλου: «Εικόνες από φεμινιστικά κινήματα στην Ελλάδα και στο εξωτερικό (19ος – 20ός αι.) Επιτεύγματα, οπισθοδρομήσεις και σημερινές ζυμώσεις».
  2. Ιανουάριος 18/ Άννα Μαυρολέων : «Ο άνδρας και η γυναίκα ως αποτυπωμένοι ρόλοι στην θεατρική σκηνή» 
  3. Ιανουάριος 25/ Β’ Στρογγυλό τραπέζι: «Οι σχέσεις των δύο φύλων στην κοινωνία της κρίσης»

3ος Κύκλος: Αστροφυσική

  1. Φεβρουάριος 1/Μ. Γεωργούλης «Ηλιακή δραστηριότητα και η επίδρασή της στη ζωή μας»
  2. Φεβρουάριος 8/Π. Χριστοπούλου «Κυνηγώντας-Eξωπλανήτες»
  3. Φεβρουάριος 15/Μ. Πλειωνης «Το σκοτεινό Σύμπαν»
  4. Φεβρουάριος 22/Σ. Βασιλάκος «Η δημιουργία και το μέλλον του Σύμπαντος στη σύγχρονη Κοσμολογία»

4ος Κύκλος: Μουσική

  1. Μάρτιος 8/ Ηρώ Κατσιώτη: «Μουσική, χορός και θέατρο στην Αθήνα του 19ου αιώνα»
  2. Μάρτιος 22/ Αναστάσιος Στέλλας: «Μουσική, αυτή η άγνωστη φίλη μας – μουσική, νότες, πεντάγραμμα, show, φώτα, τραγούδια …τελικά είναι αυτή η μουσική;»
  3. Μάρτιος 29/ Τζένη Αρσένη: Ο μαγικό κόσμος της όπερας

5ος Κύκλος: Φιλοσοφία – Ψυχανάλυση (αναγκαιότητα 2ης αίθουσας)

  1. Απρίλιος 5/ Κώστας Σπηλιώτης «Τί μεταβιβάζεται στην οικογένεια. Τί μεταβιβάζεται στην κοινωνία».
  2. Απρίλιος 12/ 1ο βιωματικό σεμινάριο (Κώστας Σπηλιώτης – Έλια Παπαμαύρου)
  3. Απρίλιος 26/ 2ο   βιωματικό σεμινάριο (Κώστας Σπηλιώτης – Έλια Παπαμαύρου)

6ος Κύκλος: Θέατρο αφηγηματικό δρώμενο με θέμα από τις εργασίες των εκπαιδευομένων «Αναλόγιο» (Α. Μαυρολέων – Δ. Αναστασιάδου)

  1. Μάιος 3/  1ο εργαστήριο θεατρικό αναλόγιο
  2. Μάιος 10/ 2ο εργαστήριο θεατρικό αναλόγιο
  3. Μάιος 17/ 3ο εργαστήριο θεατρικό αναλόγιο
  4. Μάιος 24/ 4ο εργαστήριο θεατρικό αναλόγιο
  5. Μάιος 31/ λήξη παρουσίαση Δρωμένου Αναλόγιο τελετή λήξης 2ου έτους.  Δραματουργική Αφήγηση μονολόγων

Οι συμμετέχοντες του προγράμματος μπορούν να εκπονήσουν εργασίες και να λάβουν βεβαίωση παρακολούθησης από το Ν.Π.Δ.Δ. Π.Α.Κ.Π.Π.Α. του Δήμου Ελευσίνας και την επιτροπή διδασκόντων του συγκεκριμένου προγράμματος.

Τα Νέα του τμήματος

thomas
ta
anastasiadh
nm
as
dddd

Καθηγητές που διδάσκουν σε Ελλάδα και Εξωτερικό

Οι διδάσκοντες είναι διδάκτορες των κάτωθι πανεπιστημίων:

Εθνικό & Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο, Πάντειο Πανεπιστήμιο, Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών, Μετσόβιο Πολυτεχνείο Αθηνών, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, Πανεπιστήμιο Paris IX-Dauphine και Πανεπιστημίου Ναντέρ Γαλλίας